„Put u Europu“, projekt kojeg provodi udruga K.U.M Proložac, zamišljen kao skup aktivnosti koje se ne provodi samo na području Hrvatske već i u drugim zemljama, BiH i Sjevernoj Makedoniji, odveo je Proložane na susret s predstavnicima Makedonsko-hrvatskog društva u Tetovu. U suradnji ove dvije organizacije, prilikom posjeta, dogovorene su brojne realizacije već postojećih projektnih aktivnosti, ali i nove zamisli i ideje.
U Tetovu živi zajednica Hrvata koja u svojim organizacijama već preko 20 godina okuplja 150 članova i koje skrbe o očuvanju hrvatske kulture i identiteta, ali jednako tako naglašavaju nemali doprinos Hrvata u izgradnji makedonskog društva.
Hrvati u Tetovu iznimno su cijenjeni i vrlo aktivni članovi zajednice u političkom, društvenom, humanitarnom i javnom životu grada, a Hrvatski forum mladih čije su preci doselili u Makedoniju prije mnogo godina, ne gube identitet već ga jako dobro uklapaju u makedonske tradicije. Iskustva koja Hrvatska ima članstvom u Europskoj uniji, bit će kroz radionice i seminarski tip edukacije preneseni makedonskim kolegama iduće proljeće kada K.U.M. očekuje još jedan put u Makedoniju. Makedonski „Put u Europu“ zasigurno će biti ojačan konstruktivnim vezama s Hrvatskom, a ova suradnja je jedna od najčvršćih.
Aktivnosti koje će se održati u prvoj polovici iduće godine u Tetovu uključuju predavanje vrsnog komunikologa Bože Skoko, koji je dugogodišnji suradnik udruge K.U.M. te često sudjeluje u realizaciji projektnih aktivnosti, zatim radionice o fondovima i financiranju projekata, radionice o volonterstvu i uključivanju mladih u javni život grada te one o održivom razvoju. Za statistiku će se pobrinuti opsežno istraživanje među mlađom populacijom Hrvata u Sjevernoj Makedoniji koje će uključiti minimalno 70-100 mladih iz Tetova kako bi sudjelovali u kratkom upitniku. Pitanja koja će se formulirati u upitniku vezana su za status mladih, perspektivu, osjećaj pripadnosti i planove u budućnosti. Iskustva Republike Hrvatske prilikom njene tranzicije i hrvatskog puta u Europsku uniju, dobrodošla su prijateljima u Makedoniji kako bi i njihov put bio lakši. Također, udruga K.U.M. već dugo godina ima osviještenu naviku organiziranja i provođenja volonterskih akcija, najčešće ekološkog i humanitarnog tipa te će, uskoro, jednu takvu održati i u Tetovu.
Iznimno gostoprimstvo i poznavanje hrvatskih društvenih, političkih i geografskih priliko uz jako dobro govorenje hrvatskog jezika među svim generacijama Hrvata u Tetovu, garancija su da će se hrvatska kultura i identitet i dalje pomno čuvati, a veze s Hrvatskom njegovati. Na makedonskom putu u Europa, prijatelji iz Hrvatske mogu im biti oslonac i primjer, a suradnja koja se događa između Imoćana i Makedonaca baš je to, vrhunski primjer jednog uspješnog prijateljstva i suradnje na obostrano zadovoljstvo.