Obilježavamo mjesec borbe protiv ovisnosti od 15. studenog do 15. prosinca. Cilj obilježavanja je upozoriti javnost na gorući problem te potaknuti na aktivnosti i projekte koje će za cilj imati, unaprjeđenje zaštite zdravlja i sigurnosti stanovništva te smanjenje zdravstvenih, socijalnih i društvenih rizika i šteta povezanih s ovisnostima i poremećajima u ponašanju.
K.U.M. Proložac dugi niz godina radi upravo s mladima, a borbu protiv ovisnosti često uvrštava u svoje projekte i aktivnostima, predavanjima, člancima, radionicama i anketama pokazuje kako je borba protiv ovisnosti svakodnevna i kako počinje od malih stvari, najranije dobi i angažmanom svih sudionika.
Ankete koje K.U.M. provodi među starijim učenicima osnovnih škola s područja Imotske krajine, pokazuju kako se sve mlađa populacija susreće s opojnim sredstvima, kockanjem odnosno igrama na sreću, alkoholom, a sve više je prisutna i ovisnost o društvenim mrežama i općenito internetskim sadržajima.
Pokazuje se kako prilikom anketiranja i održavanja informativnih radionica učenici pokazuju svijest o važnosti prevencije ovisosti. Međutim, iskustva nas uče kako ipak raste broj mladih koji u ranijoj dobi probaju jedno ili više sredstava ovisnosti (cigarete, jaka alkoholna pića, vino i pivo..). Puno je razloga zašto je to tako; od životnih stilova do prihvaćenosti u društvu. Kako god bilo, za adekvatniju borbu protiv ovisnosti potrebno je osim škola i zajednice na konstruktivniji i otvoreniji način uključiti roditelje i obitelji. U tom smislu naša udruga prepoznaje tu potrebu te će uskoro pokrenuti projekt jačanja roditeljskih kompetencija.
Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo kažu kako je donesena nova Nacionalna strategija djelovanja na području ovisnosti za razdoblje do 2030. kojom su definirani prioriteti i odgovori na modalitete i trendove pojavnosti droga, ostalih ovisnosti i ponašajnih ovisnosti sukladno aktualnim međunarodnih i nacionalnim potrebama. Stoga je neophodno intenzivirati provedbu raznih oblika preventivnih intervencija i to posebice onih koje se provode u suradnji s odgojno -obrazovnim sustavom. I upravo u tom smjeru ide i K.U.M. prepoznajući slabosti i potrebe društva te s ostalim dionicima daje svoj obol ovoj zahtjevnoj priči.
Svaka društvena zajednica ima jedinstvenu problematiku s područja ovisnosti. Stoga je za uspješno djelovanje na području prevencije potrebno zajedničko djelovanje svih zainteresiranih partnera u zajednici – obitelji, odgojno-obrazovnih ustanova, udruga, nevladinih organizacija, profesionalaca do donositelja odluka i razvojnih politika. Svi zajedno možemo napraviti promjenu.
K.U.M. će i dalje ozbiljno shvaćati svoju ulogu i prepoznavanjem problema svojim aktivnostima doprinositi upozoravanju i rješavanju istih.